Kui oled uue auto ostmisel kaalumas finantseerimisvõimalusi, siis autolaen ja liising on kaks võimalust.
Mis on autolaen?
Autolaen on laen, mida antakse spetsiaalselt auto ostmiseks. Laenuvõtja saab pangast või laenuasutuselt raha, mille eest osta auto, ning kohustub seda summat tagasi maksma koos intressidega kokkulepitud aja jooksul.
Kuidas autolaen töötab?
Autolaen toimib üsna sarnaselt teiste tarbimislaenudega. Kui oled valinud auto ja esitanud laenuavalduse, hindab pank või laenufirma sinu krediidivõimet. Kui laen heaks kiidetakse, saad vajaliku summa auto ostmiseks. Seejärel maksad laenu tagasi igakuiste osamaksetena kindlaksmääratud perioodi jooksul, tavaliselt 3–7 aasta jooksul, sõltuvalt tingimustest.
Autolaenu tingimused ja intressimäärad
Autolaenu tingimused sõltuvad paljuski sinu krediidiajaloost, sissetulekust ja auto väärtusest. Üldiselt kehtib uutele autodele madalam intressimäär kui kasutatud sõidukitele. Tingimusteks võivad olla ka sissemakse kohustus, mis on tavaliselt 10-20% auto maksumusest, ja erinevad lepingutasud. Arvuta autolaenu kogumaksumus autolaenu kalkulaatori abiga.
Autolaenu eelised
- Omamisõigus – Ostetud auto on kohe sinu nimel ning pärast laenu tasumist jääb see täielikult sinu omandisse.
- Paindlikkus – Saad auto müüa või vahetada igal ajal, kuna oled selle omanik.
- Finantseerimisvõimalused – Erinevad pangad ja finantseerimisettevõtted pakuvad autolaene, mis võimaldavad leida parima pakkumise.
Autolaenu puudused
- Suuremad igakuised kulud – Kuna laenuvõtja peab laenatud summa ja intressid täielikult tagasi maksma, võivad igakuised osamaksed olla kõrgemad kui liisingu puhul.
- Auto väärtuse langus – Auto amortisatsioon hakkab kohe peale ostu ning sinu auto väärtus väheneb, kuigi laenu jääk võib jääda pikemaks ajaks suureks.
- Krediidirisk – Kui krediidiskoor on madal, võivad laenutingimused olla ebasoodsad või laenu ei pruugita üldse anda.
Mis on liising?
Autoliising on auto kasutamise rendileping, kus sa maksad igakuiselt auto kasutamise eest, kuid auto omanikuks jääb liisinguandja. Lepinguperioodi lõpus on võimalus auto välja osta või tagastada.
Kuidas liising töötab?
Liisinguga saad auto kasutada teatud perioodi jooksul, tavaliselt 2-5 aastat, tasudes selle eest igakuiseid liisingumakseid. Lepinguperioodi lõpus saad kas auto tagasi anda, osta see jääkväärtusega välja või alustada uue liisinguga. Liisingufirmad pakuvad kahte peamist tüüpi liisingut: kapitalirent ja kasutusrent. Arvuta liisingu kogumaksumus autoliisingu kalkulaatori abiga.
Liisingu tüübid: Kapitalirent ja kasutusrent
- Kapitalirent – Lõpeb tavaliselt auto väljaostmisega, kus auto jääkväärtus makstakse lepinguperioodi lõpus ära.
- Kasutusrent – Auto tagastatakse liisingufirmale lepingu lõppedes ning jääkväärtust ei pea maksma, kui sa ei soovi autot välja osta.
Liisingu eelised
- Madalamad igakuised maksed – Kuna maksad ainult auto kasutamise eest, on igakuised maksed tavaliselt madalamad kui laenu puhul.
- Võimalus sõita uue autoga iga paari aasta tagant – Liising on ideaalne neile, kes soovivad sõidukit regulaarselt uuendada.
- Lihtne hooldus ja garantii – Paljudel liisingulepingutel on hoolduse ja garantii kaasatud, mis vähendab ootamatuid remondikulusid.
Liisingu puudused
- Omamisõigus puudub – Auto ei kuulu sulle enne, kui oled selle lõpuks välja ostnud.
- Piiratud läbisõit – Liisingulepingud sisaldavad tihti piiranguid läbisõidule ning ületatud kilomeetrite eest tuleb maksta trahve.
- Lõpuks ei jää midagi käegakatsutavat – Kui leping lõppeb ja sa otsustad autot mitte välja osta, oled maksnud auto kasutamise eest ilma vara omamiseta.